Hansab siseneb sularahaveo turule

Kui praegu veab Eestis ettevõtete sularaha ainult rahvusvaheline kontsern G4S, siis käesoleva aasta neljandas kvartalis alustab teenuse pakkumist ka Hansab AS. 

Äripäevale antud intervjuus selgitab Hansabi juhatuse esimees Janno Kallikorm: „Eesti turul on pikalt valitsenud olukord, kus sularaha käitlemise teenust pakub ainult üks ettevõte. Tundsime, et nõudlus konkurentsi järele on päris suur ning kliendid vajasid, et keegi siia turule tuleks. Loodame pakkuda madalamaid hindu ja moodsamat teenust, mis on praeguses turuolukorras vananenud.“

Hansabi partner on Viking Security. "Meie oleme peatöövõtja, kuid vedudega ehk logistika poolega tegeleb meie partner," ütles Kallikorm. Viking Security juhatuse liige ja tegevjuht Tannar Tiitsar ütles, et rahaveo turul valitsenud tugev monopoolne olukord pani juba mõnda aega mõtlema selle peale, et konkurentsiolukorda oleks vaja tugevdada. "See oli liikuma panev jõud. Hansab pöördus meie poole ettepanekuga ja jõudsime kiirelt ühise koostööni," ütles ta.

Äripäev uuris ka Eestis tegutsevate kaupmeeste arvamust. Olerexi turundus- ja kommunikatsioonijuht Kai Põldemaa ütles, et kuna praegu konkurentsi selle teenuse valdkonnas ei ole, siis oleks uue teenusepakkuja turuletulek tervitatav. Teisalt lisas ta, et ettevõte on praeguse sularahaveo teenusepakkuja tööga rahul. "Nad suudavad meie suhtes olla paindlikud ja tegutsevad kiirelt," ütles Põldemaa. Hinnale viitasid ka teised kauplejad. Näiteks Põldma Kaubanduse tegevjuht Heinar Põldma tervitas uut tulijat, avaldades ühtlasi lootust, et see tähendab teenuse hinna langust. Maxima Eesti tegevjuht Marko Põder ütles, et nad on praeguse teenusega rahul, kuid täpsustas, et äri jätkusuutlikkuse ning teenuse hinna mõttes on kindlasti tervitatud konkureeriva ettevõtte turuletulek.

Kallikorm avaldas lootust, et nende turuletulek muudab hinnad madalamaks. "Kliendid on meile öelnud, et teenus on kallis ja ei ole kõige paindlikum," ütles ta. Kallikormi sõnul on Hansabil teenuse alustamiseks juba eelkokkulepped sõlmitud. "On neid ettevõtteid, kes on kohe valmis meie kliendiks tulema. Mõni peab aga hanke korraldama," rääkis ta. Eelkokkuleppe sõlminud klientide nimesid ei saanud ta öelda, kuid avaldas, et nad sihivad nii finantssektorit, kaubandust, teenindust kui ka logistikaettevõtteid, kes käitlevad teatud hulgal sularaha.

Hansab võtab kasutusele kõige uuema tehnoloogia, mis on Kallikormi sõnul väiksem, kiirem ja suurema jõudlusega. "Raha lugemise, võltsingute ning kõlbmatu raha tuvastamise protsess on kiirem," ütles ta. Kallikormi sõnul on nad oma seadmetega võimelised käitlema kogu Eestis ringleva sularaha. "Kuna meie grupis on ka tarkvaraettevõte, siis uue äriga seoses oleme alustanud täiesti eraldi tarkvara loomist," lisas ta.

Refereeritud ajalehest Äripäev, kogu artiklit saab lugeda siit

Tagasi