Hansabi omanik müüb elutöö: tuleb ikka passi ka vaadata

Äripäev, 1205.2023

Täna oma elutöö Hansab Groupi müügist teatanud Aigar Urva tunnistas, et investori kaasamise plaan küpses kaua ning vahepeal kaaluti isegi börsile minekut.

Balti erakapitalifond BaltCap omandab Balti riikides turva-, makse- ja automaatseid süsteeme pakkuvast Hansab Groupist 70 protsenti. Uue omaniku toel loodab Aigar Urva ettevõtte kasvu kiirendada muu hulgas ülevõtmistega.

Hansab Groupi senine suurosanik ja juht Aigar Urva ütles, et pärast tehingut väheneb tema osalus 85 protsendi pealt 25 protsendile ja teise osaniku Jaan Tombachi osalus 15 protsendi pealt 5 protsendile.

Urval oligi plaan suurem osa ettevõttest ära anda, kuna tõsised investorid tahavad ikka enamusosalust saada. “Mulle ei ole oluline, et ma oleks see kõige olulisem inimene seal või põhiosanik. Minule on oluline, et firmal läheks hästi, töötajatel läheks hästi, kliendid oleksid rahul,” ütles ta.

Müügiplaan tekkis Urval seetõttu, et Hansab on pikalt orgaaniliselt kasvanud, kuid nüüd oleks kasvu jätkamiseks vaja tugevama kapitali ja kompetentsiga investorit.

Urva sõnul on nad Hansabile juba kolm aastat investoreid otsinud. “Uurisime ka börsile minekut, aga seda me praegu ei pidanud otstarbekaks, kuna see toob meie arvates liiga palju bürokraatiat ja täiendavaid asju. Me tahame ikka paindlikud olla, nagu me oleme olnud,” selgitas ta.

Tõsisemalt võttis Urva investori otsimise ette viimase aasta jooksul. Seejuures tegi Hansab investori leidmiseks ka konkursi ja analüüsis läbi terve hulga võimalikke partnereid.

Urva sõnul võtsid nendega ise ühendust ka mõned võimalikud strateegilised partnerid, kes on Hansabi tegevusega rohkem kursis, aga nemad tahtsid osta mõne mitmest ärisuunast. Seda teed ei tahtnud aga Urva minna, kuna see oleks ettevõtte teenuste mahtu ja seega ka efektiivsust vähendanud. Seetõttu mindi Baltcapi näol finantspartneri kaasamise teed.

Baltcapi kasuks rääkisid Urva sõnul lõpuks ühtivad väärtused. “Nende põhimõtted, kuidas nad toimetavad ja mida nad on siiamaani teinud, on igati sümpaatsed. Ma loodan, et saab edukas koostöö olema meil,” rääkis ta.

Läheb ettevõtete ostuks
Urva sõnul töötatakse praegu juba Hansabi uut kasvustrateegiat välja, mille hulka kuulub laienemine uutesse riikidesse.

Peamise kasvustrateegiana näeb Urva ettevõtete ülevõtmisi. Juba enne tehingut rääkis Hansab ostuplaanide üle läbi mitme firmaga, kuid Baltcapi tehingu ajaks pandi läbirääkimised pausile.

“Me enne vaatasime firmasid, keda osta, tulenevalt meie kapitalistruktuurist, aga nüüd, arvestades Baltcapi finantsvõimekust, on võimalik vaadata suuremaid ja väärtuslikumaid firmasid. Kindlasti saab meie üheks põhiliseks kasvuallikaks firmade ülevõtmine, sest muu äri kasvab orgaaniliselt ja seda oleme me edukalt teinud,” rääkis Urva.

Ise võtab edaspidi rahulikumalt
Koos suure osaluse müügiga liigub Urva ise tegevjuhi kohalt Hansab Groupi nõukokku. Ta rääkis, et kuna ta on juba 32 aastat ettevõtet vedanud, siis on aeg töökoormust vähendada.

“Ma olen 66aastane, tuleb passi ka vaadata vahetevahel. Meil on nooremad juhid, kes on tõesti väga tublid ja edukad,” rääkis Urva ja täpsustas, et tegeleb edaspidi nõukogus rohkem strateegiliste paanidega.

“Mu eetika ei luba lihtsalt kuskil rantjeena olla. Sel juhul peab täiega panustama, kui täies osas omanik olla,” lisas ta.

Hansab Groupi alla kuulub ka tütarfirma Hansab AS, mille osanikud on ka Aigar Urva, Janno Kallikorm ja Jaan Tombach. Teine tütarfirma Ellore on jagatud Urva ja nelja teise väikeosaniku vahel. Kolmas tütarfirma Hansab IT Solutions kuulub täielikult Hansab Groupile. Lisaks on grupil tütarfirmad ka Lätis, Leedus ja Soomes.

Urva rääkis, et esilagu jäävad tütarfirmades osalused samaks. Praegune Hansab ASi juhatuse esimees Janno Kallikorm võtab aga juhtimise üle ka Hansab Groupis.

“Ilmselt seal tuleb edaspidi vaadata, kuidas me ASis juhtimist korraldame, kui palju ta edaspidi seal osaleb ja palju tal osalust seal edasi on. Leppisime kokku, et aasta lõpuks teeme selgeks,” selgitas Urva.

Hansab on iga aastaga stabiilselt kasvanud, eelmisel aastal ulatus ettevõtte käive juba pea 40 miljonini ja töötajaid oli firmas üle 300.

BaltCapi partner Kristjan Kalda kiitis teate vahendusel, et Hansab on tugev ja tunnustatud ettevõte, mis on välja arendanud kõrge kvaliteediga tõhusa teenusmudeli kiiresti kasvavas automatiseerimise valdkonnas. “Näeme mitmeid võimalusi äri edasiseks kasvatamiseks," ütles Kalda.

Tehingu summat pooled ei avalikusta. Tehing viiakse lõpule lähikuudel, kui Balti riikide konkurentsiametid on tehingu heaks kiitnud.

BaltCap
BaltCap on Baltimaade suurim ja kogenuim erakapitaliinvestor, kes tegeleb nii väljaostu-, kasvu-, riski- kui ka infrastruktuuriinvesteeringutega. Alates 1995. aastast on BaltCap investeerinud enam kui 100 ettevõttesse erinevates tööstussektorites ja kaasanud kokku üle 700 miljoni euro kapitali. BaltCapil on enam kui 40 investeerimisspetsialistist koosnev meeskond, kes töötab Tallinna, Riia, Vilniuse, Varssavi, Helsingi ja Stockholmi kontorites.

Originaalartikkel asub Äripäeva veebilehel: https://www.aripaev.ee/uudised/2023/05/11/hansabi-omanik-muub-elutoo-tuleb-ikka-passi-ka-vaadata 

Tagasi