Sularahaautomaat tähistas 50-ndat sünnipäeva

Esimene sularahaautomaat paigaldati Londonis asuvasse Barclay panga Enfieldi filiaali 27. juunil 1967. aastal. Sularahaautomaadi idee taga on ajalehtede trükkimisega tegelevas ettevõttes De La Rue töötanud John Shepherd-Barron.

John Shepherd-Barron soovis kord laupäevasel päeval panka minna, kontor oli aga suletud ning mees astus vihasena koju tagasi. Seejärel leidis ta, et probleemile tuleb lahendus leida – pole võimalik, et inimestel on ligipääs sularahale vaid siis, kui pangakontor on avatud.

Esimestes sularahaautomaatides kasutati raha väljavõtmiseks tšekke ja numbrikombinatsioone, sest plastikkaarte tol ajal veel polnud. 1970. aastatel tulid välja esimesed deebetkaardid ning sularahaautomaatide kasutamine muutus lihtsamaks ja laialdasemaks.

Nüüd, 50 aastat hiljem, on maailmas kasutuses üle kolme miljoni sularahaautomaadi ning pangandusest alguse saanud 24/7 töötavad iseteeninduslikud lahendused on levinud jaekaubandus-, teenindus-, transpordi- ning muudesse ärisektoritesse.

Hansabi koostööpartner NCR töötas välja oma esimese sularahaautomaadi prototüübi 1974. aastal. Tänaseks on üle maailma kasutuses üle 830 000 NCR sularahaautomaadi, mis tähendab, et pea iga kolmas sularahaautomaat on NCR-i toodetud. Hansab on NCR edasimüüja olnud juba rohkem kui 18 aastat ning lisaks müügile hooldame Swedbanki ja SEB seadmete parki Eestis.

Video annab ülevaate NCR sularahaautomaatide arengust:

Tagasi