Ettevõtte efektiivsus on paljuski seotud sellega, mis toimub tema territooriumil

Hansabi automaatsete lahenduste valdkonnajuht Kristo Kaljuvee rääkis Tööstusuudised.ee portaalile antud intervjuus, kuidas Entringo Traffic aitab tööstusettevõtete ja logistikaettevõtete territooriumitel paremini liiklust korraldada.

Kristo Kaljuvee, mida Entringo Traffic endast kujutab? 

Tööstusettevõtete territooriumil võib olla päris tihe liiklus. Kaubaautod toovad toorainet ja kaupa, lisaks sõidavad seal ringi koostööpartnerid, teenusepakkujad ja töötajad. Kui nüüd Entringo Trafficu olemus ühe lausega kokku võtta, siis on tegemist liikluskorralduse lahendusega, mis reguleerib kõigi nende sõidukite liiklust alates territooriumile ligipääsust kuni sealt lahkumiseni välja. Teisisõnu: loob kaosest korra. 

Miks on vaja seda protsessi juhtida, millist probleemi see ettevõttele lahendab? 

Tihti näeb näiteks tootmis- või logistikaettevõtetes see protsess välja nii: kui veok saabub väravasse, tuleb juht kabiinist välja ja selgitab turvamehele, kes ta on ning mis kauba ta tõi või millele ta järgi tuli. Seejärel helistab turvamees lattu ja edastab info sinna. 

Entringo Traffic muudab kogu protsessi automaatseks ja digitaalseks. Teekond algab sellest, et logistika korraldaja eelregistreerib iseteeninduskeskkonnas sõiduki ja kauba ning valib sobiva aja, millal tulla, seejärel kinnitab ettevõte broneeringu. Nii on ettevõttele juba eelnevalt teada, mis kaubad, millistes kogustes ja mis aegadel saabuvad ning saavad seeläbi paremini oma ressursse planeerida ja juhtida.

Samuti on lahendus kasulik koostööpartneritele, kuna nad võivad olla kindlad, et nende autod saavad kaubad kiiresti ja ette määratud aegadel maha ning autodel ei teki seisutunde ning nad ei hiline järgmistele laadimistele.

Kui sõidukil on broneering olemas, mis siis edasi saab? 

Kui sõiduk saabub sissepääsuväravasse, tuvastab automaatne numbrituvastuskaamera masina registrinumbri ja broneeringu olemasolu korral lubatakse sõiduk territooriumile ja suunatakse ootealale. Seejärel teavitab süsteem ladu, et sõiduk on saabunud, ladu omakorda juhti – seda nii ooteala suure ekraani kui ka sms-teavituse teel – kus ja kuna toimub laadimine. Teisisõnu: süsteemi on integreeritud ka järjekorra korralduse funktsionaalsus. 

Ilmselt tõstab selline automaatselt juhitud ja digitaalselt talletatud protsess ka turvalisust? 

Paljud tööstused, eriti just väiksemad, opereerivad tänini nii, et territoorium on suletud vaid öösel, päeval võib igaüks sisse ja välja sõita. Tulemuseks on see, et tegelikult puudub ettevõttel igasugune ülevaade ja kontroll, mis tema õuel toimub. 

Turvalisust ja damage control´i silmas pidades oleme paigaldanud ka sissepääsu juurde kaameraid, et teha sõiduki mõlemast küljest fotod, mis seotakse süsteemis selle sõiduki sündmusega. Nii tekib detailne ülevaade, millises seisus masin saabus ja millises lahkus, sest eks intsidente tuleb ikka ette.

Igal tööstusel on oma spetsiifika. Kuivõrd paindlik see süsteem on? 

Oleme Entringo Trafficu paigaldanud Läti Orkla tehasesse, Eestis sellistele ettevõtetele, nagu Kohila Vineer, Leibur, Via 3L logistikakeskus, Muuga Sadama PK Terminal ja Thermory. Ja kuigi võib tunduda: mis siin ikka, põhimõte ju sama, kinnitab meie kogemus, et äri spetsiifika mõjutab paljuski seda, millised on tellija ootused. 

Kuna tegemist pole mitte välispartnerilt sisse ostetud, vaid meie endi arendatud terviklahendusega, suudame Entringo Trafficut tellija vajaduste ja protsessidega paindlikult kohandada. Näiteks integratsioonid erinevate süsteemide või seadmete vahel, olgu need Trafficu süsteemi liidestamised ettevõttesiseseste ja -väliste infosüsteemidega või seadmetega, näiteks kaalusüsteemiga fikseerimaks veoki täis- ja tühikaalu, et arvepidamist lihtsustada. Oleme paigaldanud ka tehase töötajate läbipääsuväravasse algoritmil põhineva alkokontrolli lahenduse, teinud liidestusi valve- ja läbipääsussüsteemidega. Kõike seda eesmärgiga muuta liikluskorraldusega seotud protsessid võimalikult efektiivseks ja automatiseerituks. 

Miks see siiski nii oluline on, et olete nii tark- kui ka riistvara ise arendanud? 

Sest nii tekib võimekus need kaks – riist- ja tarkvara – omavahel tõrgeteta tööle panna. Vähetähtis pole seegi, et tänu sellele oleme tellijale üks partner ja meiega on süsteemi juurutamist efektiivne ja lihtne teostada. Suudame tellijatele pakkuda võtmed-kätte-tüüpi lahendust: teostame projektijuhtimist, arendamine, juurutamine, infrastruktuuri väljaehitamine, süsteemi kasutuselevõtt – kõik see tuleb ühelt partnerilt. 

Kui soovid rohkem infot Entringo Traffic lahenduse kohta, siis võta meiega ühendust: 

Kristo Kaljuvee
Hansab AS automaatsete lahenduste valdkonnajuht
kristo.kaljuvee@hansab.ee
Telefon: +372 5918 9198

Tagasi