Kuidas kaardivabad lahendused pangaautomaate muudavad

Viimastel aastatel on tehtud palju uuendusi eesmärgiga pangaautomaatide funktsioone täiustada ja suuremat teenusevalikut pakkuda. Samas on seadmete kasutamise tegelik protsess üldjoontes samaks jäänud – kaart tuleb automaati sisestada ja ennast PIN-koodiga tuvastada ning alles seejärel saab teenuseid kasutada.

Kuid kas praeguses arenevas digikeskkonnas on selline lahendus alati parim? Kui keegi kaardi ära kaotab, on tal oma finantsidele endiselt raske ligi pääseda, ning järjest rohkem tarbijaid soovib maksekaartide kasutamist vähendada ja leida alternatiivseid lahendusi.

Mobiilmaksete tehnoloogiad on muutumas järjest populaarsemaks, sest üha enam kliente on hakanud kauba ja teenuste eest nutitelefoni teel tasuma. Paljude inimeste jaoks on see mugavam kui maksekaardi kaasaskandmine, seega on mõistlik pangaautomaadis ka muid sarnaseid teenuseid pakkuda. Muudatused selles, kuidas kliendid pangaautomaadiga käituvad, ei olegi tegelikult nii suured kui paljud finantsasutused arvavad. Tarbijad kasutavad juba puuteekraane ja teevad kontaktivabu tehinguid paljudes muudes valdkondades, näiteks jaemüügis ning turismitööstuses.

Kaardivabade pangaautomaatide võimalused laienevad

Mitmed suured pangad on hakanud Ameerika Ühendriikides selliseid süsteeme juurutama.

Eelnevad arengud kaardivaba pangaautomaadi teenuste suunas on kasutanud QR-koodi, mida tuleb skaneerida panga rakendusega, aga nüüd on hakatud järjest rohkem kasutama puutevaba tehnoloogiat (NFC). See tehnoloogia toimib suuresti samamoodi nagu mobiilne müügipunkt – kasutaja hoiab oma telefoni NFC-anduri juures, tuvastab end salasõna abil telefonis või kasutab biomeetriat, näiteks sõrmejälge.

Pangaautomaatides on puutevaba tehnoloogiat juba paar aastat kasutatud ning esimese sellise süsteemi võttis kasutusele ANZ 2014. aastal Austraalias. NCR-iga koostöös välja arendatud lahendus tähendab, et EMV-toega kontaktivaba kaardi omanik saab lihtsalt oma kaarti pangaautomaati sisestamise asemel sellega pangaautomaati puudutada – selline funktsioon vähendab pettuse ohvriks langemise ohtu.

Tehnoloogia eelised

Tarbijad ei pea sularaha väljavõtmiseks oma telefoni ja maksekaarti korraga kaasas kandma ja selline tehnoloogia on ka tavapärastest lahendustest kiirem. Tehnoloogiat kasutavate pankade hinnangul võib see tehingu aega 30–40 sekundilt umbes kümne sekundini vähendada. Vahe ei tundu just märkimisväärne, kuid on kokkuvõttes aegasäästev – eriti just rahvarohketes kohtades asuvate pangaautomaatide puhul.
Kaardivaba pangaautomaat pakub ka turvaeeliseid. Kuna kasutaja peab ennast ikkagi biomeetria abil tuvastama, ei pea ta muretsema, et tema telefon ära varastatakse ja sellega sularaha välja võetakse. Kaardi kaotamine tähendab seda, et saab vältida ka selliseid probleeme nagu pettused või teiste PIN-koodi sisestamise piilumine.

Teenused, mida tarbijad vajavad

Kaardivaba pangaautomaadi teenused ei vaheta ilmselt lähiajal küll maksekaardipõhiseid teenuseid veel välja, aga pakuvad veel ühte mugavamat võimalust – ja see on midagi, mille järele on tarbijate seas nõudlus tekkinud.

Pangaautomaate on maailmas praegu rekordilised 3 miljonit ning ennustatakse, et aastaks 2020 on neid 4 miljonit, nii et klientide tehingud võivad tulevikus väga tõenäoliselt muutuda, kui traditsiooniline iseteenindus ja tekkivad digitaalplatvormid rohkem kattuma hakkavad.

 

Originaalartikkel NCR-i blogis: http://www.ncr.com/company/blogs/financial/how-cardless-solutions-help-transform-the-atm

Tagasi